Eight Aberdeen Little Athletics Club members qualify for upcoming Region 2 Championships following impressive zone showing

NINE members of the Aberdeen Little Athletics Club braved the sweltering conditions at the weekend to turn up the heat at the Hunter Zone Championships at Cessnock’s Turner Park.

At this carnival, all competitors in the under-7 to under-12 age groups were allowed to enter four events on Saturday and Sunday, while those in the under-13s to under-17s could add another two to their program.

“All our athletes performed well, even though the weather wasn’t kind,” club secretary Denise Bell said.

“They have done Aberdeen proud.

“Also, many thanks go to their parents for assisting with the triple jump over the two-day carnival.

“The event was run entirely by volunteers under the leadership of zone coordinator Leesa Whyte-Southcombe, of East Maitland Little Athletics Centre.”

In a terrific performance for the club, Eliza Smallmon, Conan Waugh, Ruby Brochtrup, Caiden Waugh, Thomas Roughan, Emily Smallmon, Malaki Poa and Bella-Rose Partridge have all qualified for the Region 2 Championships at the Glendale Athletics Centre from February 8 to 10.

Smallmon will contest the under-8 girls’ discus while older sister Emily faces rivals in the under-11 girls’ triple jump and shot put.

Brochtrup is eyeing off the under-9 girls’ 70m, 100m and 200m sprints, as well as the long jump.

Waugh will compete in the under-8 boys’ long jump and 200m sprint, while older sibling Caiden tackles the under-9 boys’ 100m, 60m hurdles, high jump and long jump.

Roughan takes his place in the under-9 boys’ discus, and Poa lines up in the under-13 girls’ 1500m and triple jump.

Partridge boasts the busiest schedule, which includes the under-15 girls’ 800m, 1500m, long jump, discus, shot put and javelin.

Aberdeen results:

Eliza Smallmon (U8G) – 100m sprint heat 9th 19.72; 60mH heat 8th 15.03, final 4th 13.71; long jump 5th 3.15m; discus 2nd 13.12m

Grace Partridge (U8G) – 400m sprint 6th 2:02.96; 700m P/S 5th 4:01.23; shot put 7th 1.86m; long jump 12th 1.70m

Conan Waugh (U8B) – 100m sprint heat 5th 17.31, final 5th 17.65; 200m sprint 2nd 36.56; 60mH 4th 13.00; long jump 1st 3.16m

Ruby Brochtrup (U9G) – 70m sprint 1st 11.25; 100m sprint 1st 16.00; 200m sprint heat 3rd 34.80, final 3rd 36.75; long jump 1st 3.47m

Caiden Waugh (U9B) – 100m sprint heat 2nd 15.90, final 2nd 15.90; 60mH 1st 10.94; high jump 1st 1.15m; long jump 2nd 3.57m

Thomas Roughan (U9B) – 200m sprint 4th 35.16; 800m run 4th 3-21.55; long jump 5th 3.15m; discus 2nd 13.12m

Emily Smallmon (U11G) – 100m sprint heat 12th 17.84; 60mH heat 7th 14.45, final 8th 15.72; triple jump 2nd 5.48m; shot put 3rd 6.10m

Malaki Poa (U13G) – 800m run 6th 3:11.92; 1500m run 3rd 6:35.00; long jump 4th 4.00m; triple jump 2nd 8.13m

Bella-Rose Partridge (U15G) – 800m run 3rd 4:52.99; 1500m run 2nd 9:29.42; long jump 3rd 2.10m; discus 3rd 14.18m; shot put 3rd 6.33m; Javelin 3rd 10.47m