Aberdeen quartet Grace Partridge, Jackson Birch, Bella-Rose Partridge and Ruby Brochtrup produce goods at Little Athletics NSW Region 2 Championships

Aberdeen Little Athletics representatives Bella-Rose Partridge, Ruby Brochtrup, Jackson Birch and Grace Partridge (front).
Aberdeen Little Athletics representatives Bella-Rose Partridge, Ruby Brochtrup, Jackson Birch and Grace Partridge (front).

DESPITE weather affecting the Little Athletics NSW Region 2 Championships at Lake Macquarie this month, the Aberdeen club still had plenty to celebrate.

Hot conditions hampered the opening weekend of the event at the Hunter Sports Centre, before rain intervened seven days later.

"It certainly went from one extreme to another in a very short space of time," Aberdeen Little Athletics' Denise Bell said.

"Due to the sweltering heat, only the preliminary heats were run on February 1 and 2.

"There were no finals.

"For the field [disciplines], each competitor had three attempts, then those who made the top eight received an extra attempt.

"Competition was eventually suspended as the temperature failed to subside.

"Those results were recorded, with the rest of the events which were postponed, to the following weekend."

Bell praised the efforts of Grace Partridge, Jackson Birch, Bella-Rose Partridge and Ruby Brochtrup.

"Congratulations to all four athletes for representing Aberdeen," she said.

"Ruby won her heats in the 60m hurdles and 100m sprint, before finishing third and fourth overall respectively.

"She also placed first in the long jump, with 3.91m, and now qualifies for the Little Athletics NSW State Championships later this month.

"The one setback was an injury to Jackson.

"He'd qualified for the under-9 shot put, however he fractured his arm the day before the event which was on the second weekend.

"So, consequently, he had to forfeit."

Results of Aberdeen Little Athletics representatives:

Under-9: Grace Partridge - 700m walk 10th 7:12.8

Under-9: Jackson Birch - high jump 8th 0.95m

Under-10: Ruby Brochtrup - 60m hurdles, heat 1st 12.35, overall 3rd; 70m sprint - heat 2nd 11.0, overall 4th; 100m sprint - heat 1st 15.6, overall 4th; long jump - 1st 3.91m

Under-17: Bella-Rose Partridge - 800m run - 12th 3:27.45; 1500m run - 7th 9:58.68; discus - 10th 14.23m; javelin - 11th 11.63m