Aberdeen Little Athletics representatives Grace Partridge, Jackson Birch, Ruby Brochtrup and Bella-Rose Partridge book berths at upcoming Region 2 Championships

SUCCESS: Aberdeen under-7 athlete Penny Brochtrup with her medallions from the Hunter Zone Championships.

SUCCESS: Aberdeen under-7 athlete Penny Brochtrup with her medallions from the Hunter Zone Championships.

SEVEN representatives from Aberdeen Little Athletics certainly made their collective mark on the Hunter Zone Championships at Metford at the weekend.

While youngsters in the under-7 age group cannot progress to the Region 2 Championships, they can still receive LANSW medallions for placing in finals.

Meanwhile, four athletes - Grace Partridge, Jackson Birch, Ruby Brochtrup and Bella-Rose Partridge - will continue their journey at Glendale in early February.

Grace Partridge is expected to tackle the under-9 700m walk at Region 2, while her older sister Bella-Rose has four events - under-17 1550m, discus, javelin and 800m - to contest.

Birch faces rivals in the under-9 shot put, too.

Brochtrup is in for a busy time, lining up for the under-10 long jump, 60m hurdle, 100m and 70m sprint disciplines.

"Congratulations to each of the athletes for being worthy ambassadors of Aberdeen Little Athletics," club spokesperson Denise Bell said.

"The last night of the first half of the season, in Aberdeen, will be on Friday, December 13, followed by the break for Christmas and New Year.

"We'll resume when Term 1 begins in 2020.

"I hope everyone has a safe and happy Christmas."

Aberdeen Little Athletics results

U7 Mackenzie Birch - long jump 4th 2.44m, 200m 4th 49.94 sec, 70m final 3rd 14.71 sec - received a LANSW medallion, discus - result not known

U7 Liberty Birch - long jump 10th 1.75m, 200m 6th 53.90 sec, 70m final 8th 15.90 sec, discus - result not known

U7 Penny Brochtrup - 100m heat 2nd 21.16, final 7th 21.63, 50m heat 3rd 10.46, final 3rd 10.29 - received a LANSW medallion, long jump 5th 2.42m and 70m final 2nd 14.05 - received a LANSW medallion

U9 Grace Partridge - shot put 5th 2.34m, 700m walk 3rd 7:00.94, long jump 9th 2.15m and 800m 7th 5:21.14. Grace progresses to Region 2 Championships in the 700m walk

U9 Jackson Birch - high jump 4th 0.95m, shot put 3rd 4.42m, 200m 8th 39.63 and 800m 6th 3-29.04. Jackson progresses to Region 2 Championships in the shot put

U10 Ruby Brochtrup - long jump 2nd 3.87m, 60m hurdles heat 1st 12.47, final 2nd 12.44, 100m final 3rd 16.00 and 70m final 1st 11.10. Ruby progresses to Region 2 Championships in all four events

U17 Bella-Rose Partridge - 1500m 1st 9:35.22, discus 2nd 16.57m, shot put 4th 6.08m, javelin 2nd 13.74m, long jump 4th 2.29m and 800m 2nd 4:49.74. Bella-Rose progresses to Region 2 Championships in 1500m, discus, javelin and 800m